Grybów, miasto z bogatą historią, sięgającą średniowiecza. Zostało założone w 1340 roku przez Kazimierza III Wielkiego na prawie magdeburskim, głównie dla kolonistów ze Śląska i Niemiec. W okresie swojej historii Grybów pełnił funkcję ośrodka handlowo-rzemieślniczego i siedziby starostwa niegrodowego. W okolicy rozegrało się wiele bitew, m.in. bitwa pod Czerwoną Górą podczas potopu szwedzkiego.
Przez wieki miasto przechodziło liczne zniszczenia, m.in. w wyniku wojen szwedzkich czy w czasie najazdu Węgrów w 1657 roku. W okresie konfederacji barskiej powstańcy zostali zepchnięci w okolicę Grybowa. Później miasto trafiło pod zabór austriacki. Grybów odegrał także rolę w powstaniu styczniowym, wspierając ochotników – znajdowało się tu nielegalne biuro przyjmujące ich i ekwipujące.
W XIX i XX wieku miasto rozwinęło infrastrukturę, w tym połączenie kolejowe w 1876 roku. Podczas II wojny światowej Grybów znalazł się pod niemiecką okupacją, w mieście działało getto żydowskie, a także obóz pracy przymusowej.
Miasto doświadczyło też poważnych zniszczeń w wyniku powodzi w 2010 roku, która spowodowała zalanie wielu obszarów i poważne uszkodzenia infrastruktury.
Z czasów dawnej świetności pozostały:
na podstawie Wikipedii
zdjęcia na stronie vr-graf.pl